Për rezervimin e fushës kontaktoni: 0692305487 ose 0684076312
Jemi të hapur çdo ditë të javës, ora 09:00 - 21:00!

Month: July 2022

A e dini se? Disa “fun facts” për lojën Paintball

Loja e parë e paintball u zhvillua në disa pyje afër Sutton, New Hampshire më 27 qershor 1981.

Bob Gurnsey, një pronar i një dyqani skish, shkroi rregullat për lojën e parë. Loja e parë paintball nuk kishte ekipe. Në ndeshjen e parë çdo njeri luante vetëm për vete. Katër stacione flamuri u vendosën në 80 hektarë pyje. Objektivi i lojës ishte që lojtari të tërhiqte një flamur nga secili prej katër stacioneve të flamurit pa u qëlluar. Në ndeshjen e parë garuan 12 lojtarë. Në 1982, fusha e parë komerciale e paintball-it u krijua nga Gumsey në New Hampshire dhe që atëherë është zhvilluar në një sport ekstrem dhe industri miliona dollarëshe.

Fituesi i ndeshjes së parë nuk gjuajti asnjëherë.

Ritchie White, një pylltar nga New Hampshire, fitoi ndeshjen pa gjuajtur asnjë top paintballi. Ai arriti të depërtonte fshehurazi nëpër pyll pa u parë nga asnjë prej kundërshtarëve të tij. 

Ngjarja më e madhe e paintball-it kishte mbi 4000 lojtarë.

Ka disa debate se kush e ka realizuar ngjarjen më të madhe të paintball-it, të paktën dy ngjarje kanë pretenduar pjesëmarrjen e më shumë se 4,000 lojtarëve të paintball-it. Këto ngjarje janë Oklahoma D-Day në Wyandotte, dhe loja ION e Skirmish Paintball në Jim Thorpe.

Topat e bojës në Paintball nuk janë të përbërë nga boja.

Në fakt janë bërë nga kapsula xhelatine të mbushura me material të tretshëm në ujë, jo toksik dhe të biodegradueshëm.

Armët paintball mund të gjuajnë deri në 15 topa paintball në sekondë.

Topat e bojës mund të udhëtojnë deri në shpejtësi deri në 322 kkm/ore dhe të arrijnë distanca mbi 45 metra. Arma e parë automatike e paintball u bë nga Tippmann në 1989 dhe u quajt SMG-60.

Paintball luhet në më shumë se 100 vende në gjashtë kontinente.

Formatet dhe rregullat e lojës Paintball ndryshojnë nga kapja e flamurit dhe eliminimi i lojtarëve deri te mbrojtja e zonave specifike. Por një rregull mbetet gjithmonë i njëjtë – mos u godit!

Lojërat mund të zgjasin nga vetëm disa sekonda në orë, deri në disa ditë në lojërat me skenar.

Loja më e gjatë pa ndalesë e paintball zgjati nga 5 nëntori 2015 deri më 6 nëntor 2015.

Anthony Kelly mban një rekord botëror Guinness duke kapur 11 topa boje të pandërprera, në dy minuta, ndërsa i kishte sytë të lidhur. 

Përfitimet fizike dhe mendore kur luan Paintball

Të luash paintball është shumë më shumë sesa thjesht argëtim. Ka edhe përfitime shëndetësore.

Paintball ka qenë një sport popullor për një kohë të gjatë. Edhe pse quhet një sport ekstrem, paintball është një aktivitet që mund të shijohet me miqtë dhe familjen. Ky sport ka një mori përfitimesh që sjellin një zhvillim të gjithanshëm te lojtarët. Përveç ushtrimeve fizike, paintball ofron edhe përfitime për shëndetin mendor.

Popullariteti i Paintball qëndron gjithashtu në thjeshtësinë e lojës. Gjithçka që ju nevojitet është pajisja me mjetet e nevojshme mbrojtëse dhe një armë paintball dhe ju jeni gati për ta shijuar. Disa nga përfitimet e Paintball i gjeni si më poshtë:

Përmirësoni regjimin tuaj të stërvitjes
Paintball është një aktivitet i antastik për ata që nuk kanë kohë të shkojnë në palestër ose janë thjesht dembelë. Edhe ata që janë të rregullt me aktivitetet fizike mund të përfitojnë gjithashtu nga paintball pasi i shton shumëllojshmëri rutinës së tyre të stërvitjes. Besohet se ndjekja e së njëjtës rutinë stërvitjeje për një kohë të gjatë mund të bëhet më pak efektive me kalimin e kohës. Paintball është një mënyrë e shkëlqyer për të ndryshuar pak gjërat dhe për të thyer pak rutinën e ushtrimeve. Ky sport nuk përfshin lëvizje monotone dhe i lejon lojtarët të përjetojnë një gamë të tërë lëvizjesh si vrapimi, uljet dhe ngritjet në ndjekje të lojtarëve kundërshtarë.

Humbje peshe dhe imunitet
Eshtë me vlerë të thuhet se paintball gjithashtu ndihmon në humbjen e peshës. Ushtrimi intensiv i fituar nga një seancë paintball mund të përmirësojë ciklet e gjumit dhe të nxisë metabolizmin. Stërvitjet intensive rezultojnë gjithashtu në lirimin e endorfinës që ngre humorin e lojtarit. Përveç djegies së  shumë kalorive, ushtrimet e rregullta përmes paintball reduktojnë gjithashtu rrezikun e sëmundjeve të zemrës, presionit të gjakut dhe depresionit.

Lehtësimi i stresit
Të gjithë ne që punojmë çdo ditë kemi gjithnjë e më shumë arsye e strese për t’u shqetësuar në këtë botë me ritme të shpejta. Ndonjëherë stresi mund të ndikojë në gjendjen mendore të personit dhe të rishfaqet në momente të papërshtatshme. Të luash një lojë paintball të ndihmon të nxjerrësh energjitë negative. Endorfina e çliruar gjatë lojës intensive gjithashtu eliminon stresin mendor dhe sjell një ndjenjë qetësie.

Puna në ekip dhe lidershipi
Paintball është një sport që luhet me ekipe. Për të fituar ndeshjen, një ekip duhet të mposhtë ekipin tjetër dhe të përmbushë objektivin. Kjo kërkon njëfarë strategjike dhe fitimi i lojës mund të arrihet vetëm kur të gjithë lojtarët punojnë së bashku si një ekip. Është ky aspekt i paintballit që promovon shpirtin e ekipit. Ju gjithashtu mund të përdorni paintball për të përmirësuar aftësitë tuaja drejtuese. Situatat e tensionuara në lojë shpesh nxjerrin në pah më të mirin ndër shumë lojtarë dhe rrisin vetëbesimin e tyre.


Argëtim absolut
Paintball po bëhet gjithnjë e më popullor jo vetëm sepse  përmirëson aftësitë e ndërtimit të ekipit, por thjesht sepse është shumë argëtues. Rritja e adrenalinës që fitohet nga vrapimi në fushë dhe gjuajtja e kundërshtarëve me bojëra i bën të rriturit e stresuar të ndihen përsëri fëmijë. Një lojë paintball gjithmonë përfshin emocione dhe adrenalinë  që e bëjnë atë aktivitetin e përsosur çdo ditë që ju mundeni, jo vetëm gjatë fundjavave..

Scroll to top